BASKF

AİK CUP SAHİBİNİ BULDU

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün kamu kurumları arasında düzenlediği ‘AIK Cup 2017 Halı Saha Futbol Turnuvası’nı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kazandı.

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü kapsamında, akılcı ilaç kullanımına dikkat çekmek ve gereksiz antibiyotik tüketimi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla turnuva düzenlendi. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği turnuvaya 12 kurum katıldı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü’nün karşı karşıya geldiği final müsabakası nefesleri keserken kazananı penaltı atışları belirledi. Gençlik Spor İl Müdürlüğü rakibini mağlup ederek kupanın sahibi olurken, kupa törenine Vali yardımcısı Ergun Güngör, Bursa İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanlığı’ndan Marmara Bölge Sorumlusu Ali Boray Başçı’nın yanı sıra çok sayıda kamu kurum temsilcisi ve vatandaş da katıldı.

ANTİBİYOTİK KULLANIMI AZALACAK

Kupa töreninde açıklamalarda bulunan Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Türkiye’nin Avrupa'da en fazla antibiyotik kullanan ülkelerden biri olduğunun bilgisini verdi. Her 3 reçeteden birinde antibiyotik reçete edildiğinin altını çizen Güngör, “Akılcı ilaç kullanımı çalışmalarının başlaması ile çeşitli farkındalık etkinlikleri yapılarak oran yüzde 20’ler seviyesine inmiş durumda. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte antibiyotik kullanım oranları bu tarz etkinliklerle daha da azalacaktır” dedi. Turnuva da Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü ikinci olurken, İl Sağlık Müdürlüğü üçüncülükle yetindi. Dereceye giren takımlar ödüllerini Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan'dan aldılar.   

Diğer Haberler